РАЗГЛЕДАЙ ДЕПОТО
Газоулавящата инсталация предотвратява изтичането на депониен газ в атмосферата като специално създадена система в клетката за депониране улавя и отвежда отделяните количества метан до специален факел със закрит способ на горене. При натрупване на определено количество газ, факелът се запалва. Предвидените филтри предпазват отделяне на вредни вещества в атмосферата.
Един от най-важните подобекти, разположен на територията на Регионалното депо, е кантарната везна. Това техническо съоръжение бе едно от първите в България, монтирано на депо за отпадъци. То включва бетонова везна и система за отчитане със специализирани цифрови датчици. Кантарната платформа, монтирана на входа на депото, е снабдена и със специализиран софтуер, който в реално време да отчита и води справки за постъпващите количества отпадъци. Везната позволява измерване на до 60 тона товар, а програмата дава възможност за прецизно отчитане, така че да има яснота относно реалното количество отпадък, генериран от жителите на Габрово и Трявна.
Най-големият обект, намиращ се на територията на депото, е клетката за депониране, разположена на цели 52 дка и с обем 356 928 куб. м. Предвиденият живот за експлоатация на клетката е 30 години. Изградена съобразно съвремените технологии, клетката включва специален изолационен екран, който не позволява инфилтратът, образуван от отпадъка, да прониква в почвата, а разположената система за улавяне на отделяния при гниенето газ, не позволява самозапалване или изпускане на метан в атмосферата. В клетката постъпват онези отпадъци, които не са годни за рециклиране или компостиране. Там те се уплътняват и запръстяват. Тези процеси се осъществяват ежедневно с помощта на високотехнологични машини.
Площадката за компостиране, простираща се на площ от 5 дка, е едно от най-мащабните съоръжения на депото. Тук се извършва целия процес по компостиране на биоразградимите отпадъци. В този сектор постъпват зелените маси от градините и отпадъците, събрани от населението, в кафявите контейнери. Чрез специализирана техника биоотпадъците се надребняват, овлажняват и обръщат до получаването на краен продукт – компост.
Пречиствателната станция за отпадъчни води представлява модулно съоръжение, работещо на принципа на обратната осмоза, което освен че е много компактно като техническо решение, е и изключително високоефективно по отношение на отделяне на различни видове замърсители от физико-химично и микробиологично естество, при което се постига очистване на инфилтрата и отпадните води до качества на питейна вода, а дори и в някои отношения с по-добри параметри от тези на питейната вода.
В ретензионния басейн се събира разреден инфилтрат /течност образувана от отпадъците в клетката/ и дъждовна вода. Разреденият инфилтрат се използва за оросяване на отпадъците. Към него има изградена помпена шахта за включване на всички потоци замърсени води. Ретензионният басейн е с обем 4000 куб. м.
На специално обособена площадка, разположена в територията на депото и с площ над 2 дка, е построено производствено хале, в което е монтирана и настроена сепариращата инсталация. Инсталацията се обслужва от фирма Екобулсорт ЕАД. На сепариращата инсталация постъпват отпадъците от жълтия контейнер (хартия, стъкло, метал, пластмаса), които биват сортирани. Обучен персонал разделя отпадъците спрямо техния вид и особености, след което суровината, годната за рециклиране, се транспортира за рециклиране.